Najczęściej odwiedzanych szlaków w Polsce

Rysy zimą?

Rysy – najwyżej położony szczyt w całym łańcuchu tatrzańskim. Mimo niełatwych warunków terenowych zdarza się, że na Rysy wspina się nawet kilka tysięcy osób dziennie, to czyni je jednym z najczęściej odwiedzanych szlaków w Polsce

Rysy Tatry

O ile latem wejście na szczyt nie sprawia wyjątkowej trudności to dla wielu zimą Rysy stają się wręcz nie do pokonania, zwłaszcza dla początkujących i amatorów. Zimowa wyprawa na Rysy wymaga poświęcenia przede wszystkim dużego nakładu czasu. Średnio osoby, którym udało się zdobyć Rysy zimą przygotowywały się 1,5 roku wcześniej. Dlaczego?

Rysy zimą są wyjątkowo wymagające. Liczy się kondycja, obycie z wysokością i ekspozycją, umiejętność posługiwania się profesjonalnym sprzętem (czekami, rakami), umiejętność oceny warunków atmosferycznych oraz znajomość topografii terenu.

Kwestią najważniejszą przy planowaniu wyprawy na Rysy jest pogoda. Jaki jest stopień zagrożenia lawinowego? Czy pokrywa śnieżna jest stabilna? Czy niedawno padał (lub ciągle pada) śnieg? Czy żleb, którym będziecie się poruszać jest nagrzewany przez promienie słoneczne? Wpływ tych czynników może znacznie utrudnić lub usprawnić wspinaczkę. Trudny jest także do określenia czas wejścia oraz zejścia. Niektórym wystarczy 8 godz. inni potrzebują nawet 14 godz.!

Jeśli nigdy wcześniej nie byliśmy na Rysach warto wziąć ze sobą przewodnika lub doświadczonego kompana. Nagrodą za nieoceniony trud i odwagę jest zapierający dech w piersiach widok. Panorama z Rysów obejmuje 80 szczytów tatrzańskich, około 50 innych gór i 13 jezior.

Trwa ładowanie strony...