Historia i ciekawostki

Białka Tatrzańska

 

Aktualnie Białka Tatrzańska szczyci się wyjątkowymi stokami narciarskimi i gorącymi wodami termalnymi. W każdym okresie spotkasz tutaj turystów i wczasowiczów, którzy poszukują relaksu i otoczenia przyrody. Nic więc dziwnego, że miejscowość z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Odwiedzając to miejsce, nie zapominaj o noclegu w Białczańskich Bacówkach! Zapewniamy komfort i luksusowe domki, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Jak wygląda historia tego miejsca? Początek przypada na wiek XVII, kiedy pierwszym sołtysem wsi był Wojciech Nowobilski. W kolejnych okresach ziemie przechodziły ręce następnych pokoleń. Legenda głosi, że starsi górale ocalili króla Jana Kazimierza przed Szwecją, co zapewniło spokój oraz niezależność. Warto wiedzieć, że na początku Białka Tatrzańska była znana ze względu na rolników, pasterzy i kuśnierzy. Ogromną popularnością cieszyły się białczańskie kożuchy, które nosili okoliczni mieszkańcy. Co ciekawe, pierwsi turyści zaczęli napływać do Białki Tatrzańskiej w latach 20. ubiegłego wieku. Po drugiej wojnie światowej miejscowość stała się jeszcze bardziej ceniona. Teraz możesz liczyć na najlepsze stoki narciarskie i gorące wody termalne. W tym miejscu wypoczniesz w pojedynkę lub z całą rodziną, ciesząc się piękną okolicą.

Białka Tatrzańska kryje w sobie wiele tajemnic, które możesz odkrywać przez cały rok. Postaw na wczasy w naszych domkach i ciesz się komfortowym wypoczynkiem. Białczańskie Bacówki to miejsce uwielbiane przez turystów z całego kraju i spoza granic.

ODROBINĘ HISTORII

Wszystko zaczęło się w XVII w. Pierwszym sołtysem wsi został niejaki Wojciech Nowobilski. Ziemie przechodziły w posiadanie kolejnych pokoleń. Według legend starsi górale ocalili króla Jana Kazimierz przed Szwedami. To zagwarantowało nam spokój i niezależność. Na początku znani byliśmy jako doskonali rolnicy, pasterze, ale przede wszystkim kuśnierze. W słynne kredowane, białczańskie kożuchy zaopatrywaliśmy całą okolicę. Pierwszych turystów zaczęliśmy gościć już w latach 20. ubiegłego wieku, a po II wojnie światowej Białka Tatrzańska stała się jeszcze bardziej popularną miejscowością letniskową i kolonijną. Dopiero w latach 90. zaczęła przekształcać się w ośrodek narciarki - 8 grudnia 2001 roku ruszyła pierwsza kolej O. N. Kotelnica Białczańska[1]. Z czasem, gdy okazało się, że zainteresowanie ofertą zimową rośnie zaczęły powstawać nowe wyciągi, kolejki, trasy, karczmy. W czerwcu zaś 2011 roku otworzyliśmy Termy Bania – jeden z największych kompleksów wodnych w Polsce.


SPORT, REKREACJA I WYPOCZYNEK

Czy wiedzieliście, że w 2009 i 2012 roku portal Onet.pl nagrodził Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska I miejscem, jako Najlepszy Ośrodek Narciarski w Polsce? Od 4 lat jest on także nagradzany przez World Ski Awards w kategorii Poland’s Best Ski Resort! To dla mieszkańców ogromne wyróżnienie. Trud i starania zostały docenione przez największych fanów narciarstwa. Górski teren i malowniczy krajobraz jest niesamowitą gratką dla fanów sportów ekstremalnych. Nie tylko tych zimowych.

Tutejsza górska rzeka Białka jest idealnym miejscem do ćwiczeń dla kajakarzy. Każdego roku organizowane są tutaj Mistrzostwa Polski w spływie kajakowym.

Amatorzy wspinaczki doceniają walory naszej okolicy, skalne ściany często oblegane są przez sportowców, którzy nabierają tu wprawy i zdobywają nowe umiejętności.[2]

Ale nasza Białka Tatrzańska to nie tylko góry i zimowe szaleństwo na stokach. Latem miejscowość przyciąga równie wielu turystów z różnych zakątków Polski. A to głównie za sprawą term. Na terenie Białki Tatrzańskiej znajdują się Termy Bania – kompleks basenów przygotowany z myślą o najmłodszych, jak i starszych, dostępne także strefy Wellness&SPA oraz sauny.


FESTYN BIAŁCZAŃSKI

Jednym z najbardziej popularnych wydarzeń odbywających się co roku, nieprzerwanie od 1996 w Białce Tatrzańskiej jest Festyn Białczański.

Co roku, w pierwszy weekend sierpnia, do Białki Tatrzańskiej zjeżdżają tłumnie turyści dla których przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Wybory Harnasia Roku, wybory Cepra i Ceperki, Harnasiowe Próby, Rodzinna Familiada – to tylko kilka z wydarzeń, które już na stałe wpisały się w białczański festyn.

W 2019 roku na scenie pod Kotelnicą gościliśmy m.in. Grubsona, Poparzonych Kawą Trzy a także legendę polskiej muzyki rockowej – zespół PERFECT. W latach wcześniejszych pod szczytem Kotelnicy można było posłuchać takich gwiazd jak Kayah, Agnieszka Chylińska czy KULT.


ZABYTKI, ARCHTEKTURA I KULTURA

Najciekawszym zabytkiem Białki Tatrzańskiej jest drewniany kościółek pw. św. Szymona i Judy Tadeusza z 1700 roku. Obiekt jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnia-nej.

Z czasem Białkę Tatrzańską zaczęli odkrywać artyści, malarze pisarze. Zachwyceni pięknem natury i krajobrazu ukazywali podhalańskie pejzaże w swoich dziełach. Poetka Hanka Nowobielska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób jeśli chodzi o tutejszą kulturą.

W Białce Tatrzańskiej dominuje tzw. „witkiewiczowski” styl - charakterystyczna drewniana zabudowa. Prężnie działają u nas zespoły ludowe Białcanie, oraz Mali Białcanie, które z występami jeżdżą po całym kraju, a także za granicę.


NATURA

Tutaj czekają na was, prócz wodnych kąpieli, skały świetnie nadające się do wspinaczki, legendarna jaskinia Janosika i lasy pełne grzybów. Ta malownicza okolica zachwyci każdego turystę. W swym środkowym biegu rzeka Białka tworzy malowniczy przełom pomiędzy wapiennymi skałami Pienin Spiskich - Kramnicą i Obłazową. Przełom Białki, nazywany po prostu Skałki, obejmuje ścisły rezerwat przyrody. Charakterystyczne dla Białki Tatrzańskiej są także rozległe lasy świerkowe, pełne malin, jagód, brusznicy oraz grzybów. W Białce Tatrzańskiej często możemy spotkać łanie, nawet w pobliżu bacówek.

[1] https://www.czasnabialke.pl/bialka_tatrzanska/historia

[2] https://www.polskieszlaki.pl/przelom-bialki.htm

Trwa ładowanie strony...