Niektórzy już myślą o krokusach

Kiedy krokusy?

Wyjątkowo niezdecydowana zima sprawiła, że niektórzy zaczęli zastanawiać się nad tym, kiedy pojawią się pierwsze krokusy. Nie da się tego dokładnie określić, wszystko zależy od srogości i długości zimy. A ta w tym roku, z pewnością, jeszcze nas zaskoczy…

Dolina Chochołowska
Na zdjęciu Dolina Chochołowska.

Zazwyczaj krokusów możemy się spodziewać na przełomie marca i kwietnia.

W skrajnych przypadkach pierwsze szafrany zobaczymy dopiero pod koniec kwietnia. Najświeższe i najpewniejsze informacje są umieszczane na stronie Schroniska na Polanie Chochołowskiej. To także tam możemy co roku podziwiać piękne dywany fioletowych krokusów. Warta uwagi, a znacznie mniej oblegana jest także Polana Kalatówki. Mniejsze skupiska i pojedyncze okazy znajdziemy także w trakcie wielu innych wycieczek np. na Polanie Huciska, Wyżniej Kirze Miętusiej, Polanie Pisanej i Polanie Smytniej w Dolinie Kościeliskiej.

Zanim jednak wybierzesz się na wycieczkę…

W okresie kwitnięcia krokusów Tatry odwiedza rzesza turystów. W ubiegłym roku w kulminacyjny weekend Tatry odwiedziło ok. 60 tys. ludzi! Dlatego proponujemy zaplanować wycieczkę wcześniej i wyruszyć o wschodzie słońca, w miarę możliwości najwcześniej lub wybrać się w mniej oblegane miejsca.

PAMIĘTAJ! Krokusy są objęte ochroną przez parki narodowe. Nie wolno ich deptać ani zrywać.

Krokusy
Trwa ładowanie strony...